Съботата и числото 666

Отговори
Потребителски аватар
posledovatel
Вяра
Вяра
Регистриран: 01 фев 2014 13:53

Съботата и числото 666

Мнение от posledovatel »

Това е тема въпрос към адвентната църква като цяло:
Бях няколко пъти в една адвентна църква и една тяхна домашна група. Не тук, в чужбина, бяха украинци. Там лидерката на групата в прав текст обяви, че който не пази съботата има записано на челото си числото на звяра, което е 666. После говорих по този въпрос с един по-буден член на това общество и той каза, че тя се е попрестарала или нещо подобно. Въпреки това останах с общото впечатление, че това е истинска адвентна доктрина.

Та въпросът ми е дали наистина има такова адвентно учение?

Без да забележа съм поставил въпроса в темата за петдесятните, а не за адвентистите.

Чими, можеш да я преместиш където и е мястото.
Потребителски аватар
Чими
Проклетник
Проклетник
Регистриран: 14 сеп 2002 23:38
църква: Църква на Адвентистите от седмия ден
Контакти:

Re: Съботата и числото 666

Мнение от Чими »

За да отговоря съвсем накратко ще кажа - не, няма такова адвентно учение. Понякога някои адвентисти не познават добре адвентните учения, а други съвсем съзнателно си измислят свои и ги предстяват за учения на адвентната църква.

Споменатата сестра смесва две съвсем различни неща, може би под влияние на периодично появяващи се сензационни новини за чипове и числа по баркодове.

Числото на звяра, което е 666, и белега на звяра са две различни неща, според стиховете в Откровение. Ако те интересува адвентното разбиране по тези въпроси, относно числото на звяра, белега на звяра и връзката им със съботната заповед, мога да те насоча да прочетеш адвентни тълкувания на стиховете.
"И ето името, с което ще се нарича: Господ е наша правда."
Еремия 33:16
Потребителски аватар
bistra
Благоразумие
Благоразумие
Регистриран: 08 окт 2013 19:11

Мнение от bistra »

Искам да кажа, че и аз съм го срещала в ютуб, само че не точно така формулирано ами по-скоро "връзката между Съботата (разбирай неспазването й) и белегът на звяра". ако разбираш англ. търси sabbath i mark of the beast и ще ти излязат доста.

Чими, би ли разяснил разликата между числото на звяра и белега на звяра, ще ми е много интересно, понеже доста се мешат на мен ми е малко объркано по този въпрос. числото на звяра е 666, но се казва че е число на човек, а за белега на звяра май никой нищо точно и ясно не казва какво е? Ще ми е любопитно да чуя мнения по въпроса
Потребителски аватар
Чими
Проклетник
Проклетник
Контакти:

Мнение от Чими »

В Интернет има всякакви теории и обяснения. Понеже тук става въпрос за доктрините на Църквата на адвентистите, затова искам да обърна внимание, че не всичко, което се приписва на тази църква или е във връзка със съботата, има нещо общо с доктрините на Църквата на адвентистите.
Принципно основните доктрини на Църквата на адвентистите са 28, старото издание на основните доктрини (там все още са 27) може да прочетете тук: http://biblefriends.net/download/file.php?id=127
Тези основни доктрини се приемат от всички адвентисти.

Всичко останало, свързано с пророчествата и други второстепенни въпроси не се определят като доктрини на църквата. Въпреки това колективи от теолози изследват и разработват нещо като официално разбиране по такива въпроси, което може да търпи развитие и допълване през годините. Отделни адвентни теолози и библейски изследователи понякога имат малки различия в подробностите по тези въпроси.
Заедно с това, отделни вярващи адвентисти понякога си изграждат свое разбиране, често доста различно от общоприетото, което обаче не е официалното, публикувано от тези официални изследователски колективи. Понякога такива вярващи са доста по гласовити, особено в Интернет.
Затова често се получава погрешна представа за общоприетото официално разбиране на Църквата на адвентистите по някои въпроси.
Потребителски аватар
Чими
Проклетник
Проклетник
Контакти:

Мнение от Чими »

Бистра,
всякакви мнения и сензационни обяснения са давани относно числото 666. Винаги, обаче, обясненията, които съм срещал, пропускат контекста на останалите стихове и контекста на цялата пророческа верига в книгата Откровение.
Според стиховете, числото 666 е числото на "звяра", описан в същата глава, а и споменат и охарактеризиран и на други места в Откровение и Данаил. Затова първото нещо, което трябва да се направи е да се идентифицира кой е този "звяр" и едва след това да се търси неговото число. Обикновено обясненията на числото 666 нямат никаква връзка със "звяра", нито се опитват да определят кой е този "звяр".

Изследването на пророческите вериги в Данаил и Откровение изискват доста труд и време, но така най-ясно може да се определи тази отличителна характеристика, числото на звяра - 666.
Затова ще ти дам да прочетеш изследвания на стиховете, относно този звяр. Пророчествата на Данаил са тясно свързани с тези в Откровение и говорят за едни и същи събития и сили, които ще се появят в хода на човешката история.

Ако имаш възможност и време да прочетеш първо краткото изследване на пророчествата на Данаил, там се описва същата сила, която е описана и в Откровение 13 глава и чието число е числото 666.
http://biblefriends.net/viewtopic.php?p=60278#p60278

След това ти препоръчвам да прочетеш статиите от тук:
Кой е антихристът в Откровение - I част
Кой е антихристът в Откровение - II част
Кой е антихристът в Откровение - III част

Едва след като прочетеш и разбереш как адвентистите идентифицират този "звяр", ще мога да ти обясня и какво е числото на звяра и белега на звяра според адвентните разбирания. Съжалявам, но ако го кажа преди това, няма да има никаква логика и връзка със контекста. :)
Потребителски аватар
posledovatel
Вяра
Вяра
Регистриран: 01 фев 2014 13:53

Мнение от posledovatel »

Това е добра новина. Слава на Бога.

Често някоя деноминация си намира някое учение, което го пресилва тенденциозно и после въз основата на него съди другите, гордее се и презира всички, които не го 'вярват'. В почти всички църкви, където съм бил, а те са наистина много, хората са учени да вярват че тяхната деноминация е най-библейска, а от тяхната деноминация тяхната църква е най-духовната. 99,99% от християните днес са така.
Потребителски аватар
Чими
Проклетник
Проклетник
Контакти:

Мнение от Чими »

Нормално е всеки да вярва, че неговата църква е библейска, аз също вярвам, че доктрините на моята църква са библейски, затова и ходя в тази църква. Иначе щях да ходя в някоя друга. Това не означава, че само моята църква изповядва библейски доктрини или че само адвентистите ще бъдат спасени. А това за съденето, гордеенето и презирането на другите, това го има във всички църкви, има го и при онези, които не принадлежат към никоя църква. Първите поне не презират своята си църква, докато вторите, презират с една повече :) От християнска гредна точка, това не е нормално, но винаги има и ще има такива хора. Исус каза, че плевели и жито ще има до Пришествието.
Отговори

Върни се в “Църква на Адвентистите”