Библейската дарба "говорене разни езици"

Теми, свързани с Библията и нейните учения
Отговори
Потребителски аватар
петьо
Добродетел
Добродетел
Регистриран: 27 яну 2011 22:28

Re: Библейската дарба "говорене разни езици"

Мнение от петьо »

Правите ли разлика между езици които човек може да научи с умът си и тези тук : Марк. 16:17 И тия знамения ще придружават повярвалите: в Мое име бесове ще изгонват; нови езици ще говорят;
16:18 змии ще хващат; а ако изпият нещо смъртоносно, то никак няма да ги повреди; на болни ще възлагат ръце, и те ще оздравяват.
Когато човек се моли на библейските нови езици , умът не дава плод, защото духът се моли - 1 Кор. 14:14 Защото, ако се моля на непознат език, духът ми се моли, а умът ми не дава плод.

Вдичките знамения тук описани са свръхестествени. Включително и новите езици.
Тези знамение придружават повярвалите в Христос (Словото). Ако някой не вижда тези знамения в живота си , трябва да се замисли в какво вярва .... В човешки писани книги или в боговдъхновеното Слово .
Потребителски аватар
Рут
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов
Регистриран: 31 яну 2010 20:49

Мнение от Рут »

Правите ли разлика между езици които човек може да научи с умът си и тези тук
Разлика между езиците не правим, защото такава няма (разбира се, не говоря за лингвистичната страна на въпроса, езиковите групи и т.н, т.е. ясно е, че английският е различен от френския). Разликата е в начина, по който се научават. Единият начин е с ума и залягане над книгите, другият начин - като дарба от Св. Дух. Ако Той прецени, дава на някого дарбата изведнъж, без да е учил, да проговори чужд език. Но това е, с цел да служи, да проповядва на този език...да имат полза другите от тази дарба. :yes:
Вдичките знамения тук описани са свръхестествени. Включително и новите езици.
Тези знамение придружават повярвалите в Христос (Словото). Ако някой не вижда тези знамения в живота си , трябва да се замисли в какво вярва ....
Ти отрова пробвал ли си? Не ти препоръчвам :no: . Както и не препоръчвам на никого да се заблуждава, че ако "не вижда такива знамения в живота си", то няма вяра в Христос.

Вярата на някого не се измерва със "знаменията в живота му", нито с липсата на такива.

Имаше една фраза в Библията, за която се сещам в контекста...."Да не изпитваш Господа твоя Бог".....поставяйки Му изисквания да дава "дарби и знамения", че да е сигурен някой, че е "повярвал в Христос".
Твоята правда е вечна правда; И законът Ти е истина.
Потребителски аватар
петьо
Добродетел
Добродетел

Мнение от петьо »

Виждам , че не си ме разбрала. Не става въпрос да опитвам отрова или да изпитвам Господ. Казах само , че ТЕЗИ ЗНАМЕНИЯ ПРИДРУЖАВАТ ПОВЯРВАЛИТЕ в Христос! Теб придружават ли те тези знамения ? Това питам. Защото това е обещание от Христос.
Потребителски аватар
Рут
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Мнение от Рут »

Не. "Тези знамения" не ме придружават

Аз Му вярвам и без да ме придружават знамения. :)
Потребителски аватар
петьо
Добродетел
Добродетел

Мнение от петьо »

В моя живот виждам тези знамения.
Не искам да мислиш , че се смятам за особено духовен или нещо такова.
Обаче ми е много радостно когато говоря на някой невярващ за Христос и се случи знамение. Човека остава много впечетлен. Преди време пътувах в един влак. Там имаше 2 момичета (циганки). Говорих им за Христос. Едната каза , че имала непрестанно главоболие и "лоши очи" - урочасвала бебета като ги гледала. Попитах я дали иска да се помолим. Тя поиска. След молитвата - нищо .... Обаче след около 2 месеца бях в същия влак. В купето бяхме 5-6 човека. Опонентите ми бяха атеисти. По едно време вратата на купето се отвори и някой влезе. Ние разпалено говорихме. Не обърнах особено внимание на момичето което влезе. Опонентите ми бяха доста атеистично настроени. Аз изчерпих доводите си и разговорът спря. Тогава момичето ме попита - Помниш ли ме ? .... Не я помних. Тогава тя ми припомни случаят и ми каза, че от следващият ден болките в главата и са изчезнали и вече нямала "лоши очи" .... Опонентите ми зяпнаха .... Имам и още доста случаи.
Потребителски аватар
Чими
Проклетник
Проклетник
Регистриран: 14 сеп 2002 23:38
църква: Църква на Адвентистите от седмия ден
Контакти:

Мнение от Чими »

Това е хубаво, слава на Бога. И аз съм преживявал подобни знамения и съм имал отговори на молитви, предполагам и Рут също. Това не са по малки знамения от говорене на чужди езици. Бог обаче прави знаменията и Той преценява кога да ги направи и с кого, не ние заповядваме на Бога. И знаменията не са белег, че сме наред с Бога или, че Той работи с нас. Голяма грешка е човек да възприема чудеса и знамения като белег за правилни отношения с Бога, така може и да бъде много лесно излъган. Същото се отнася и за дарбата "говорене на езици" и там човек може да бъде излъган, ако приема преживяванията си, а не Библията за критерий за истината.
"И ето името, с което ще се нарича: Господ е наша правда."
Еремия 33:16
Потребителски аватар
петьо
Добродетел
Добродетел

Мнение от петьо »

Знаменията придружават вярващият човек в неговото проповядване за Христос. Ако човек почне да гледа на знаменията като цел, това вече е неправилно.
А относно езиците , те също са придружаващо знамение.
Когато човек се моли на тези езици, умът не дава плод защото духът се моли. (1 Кор. 14:14 ). Тогава човек назидава себе си. (1 Кор. 14:4). Едно нещо е да се молиш с умът си , а съвсем друго нещо е да се молиш с духът си. Различни неща са. Когато се молиш с духът си - умът не дава плод . За това и е писано - 1 Кор. 14:15 .... Ще се моля с духа си, но ще се моля и с ума си; ще пея с духа си, но ще пея и с ума си.
Когато се молиш или пееш с умът си - разбират те другите хора. Когато се молиш с духът си - зависи.
Но основният принцип е , че когато се молиш с духът си никой не те разбира , защото не говориш на хора , а на Бог -
1 Кор. 14:2 Защото, който говори на непознат език, той не говори на човеци, а на Бога, защото никой не му разбира, понеже с духа си говори тайни.
Понякога Бог ти дава да говориш и на езици на които има хора които те разбират - като на петдесятница. Но макар и другите хора да те разбират, ти самият не разбираш какво говориш. Тоест винаги принципът е, че когато се молиш с духът си , умът ти не дава плод.
Потребителски аватар
Чими
Проклетник
Проклетник
Контакти:

Мнение от Чими »

Апостол Павел казва, че ако умът не дава плод е говорене на вятъра. Затова е и писано, че трябва да се молиш и с ума си и с духа си.
Потребителски аватар
Рут
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Мнение от Рут »

Чими, да, разбира се: положителни отговори на молитви съм имала (щото...то отговор на всяка молитва има, но понякога Бог отговаря с "не" :) .)

Аз Него си Го моля за една едничка дарба...да ми дава сили да Му съм послушна и смирена и да не Му съгрешавам.
Потребителски аватар
петьо
Добродетел
Добродетел

Мнение от петьо »

По принцип е възможно докато се молиш с духът си ( не разбираш какво казваш ) , да се молиш и с умът си . Но преди всичко молитвата в духа е нещо лично м-ду теб и Бог. В църквата - не. Освен ако няма тълковател (не става дума за преводач). Тълкуването не е превод. Също както Библията. Едно нещо е да преведеш част от нея , а съвсем друго е да го тълкуваш. За съжеление вече все по-рядко има тълкуватели. Бил съм на събрания в които е имало тълкувател. Тогава и аз съм се молил в духа. Човека ми тълкуваше и дори ми каза как да продължа работата по един технически проект. Всичко това по време на молитва. Не случайно в Библията пише да копнеем за дарбите.
Потребителски аватар
Чими
Проклетник
Проклетник
Контакти:

Мнение от Чими »

Ако не разбираш какво казваш, как тогава се молиш "с ума си"? Нали точно осъзнато и формулирано с ума молене е да се молиш "с ума си"?
Потребителски аватар
петьо
Добродетел
Добродетел

Мнение от петьо »

Това е възможно само ако Бог ти е дал дарът на Святият Дух. (Д.А.10/44-47) , (Д.А.8/14-17) и на още много места в Библията. При молитва с Духа -умът не дава плод. Когато се молиш с умът си - това е молитвата която се практикува от всички които искат да се молят. Мисълта ми е, че това са 2 различни молитви. Едната е с Духът, а другата с умът.За това писах, че може да се практикуват едновремено. Обаче за да се случи това трябва човек да е преживял това което е описано в Деяниа на апостолите - (Д.А.10/44-47 , Д.А.8/14-17.....)
Не искам да ме разберете неправилно. Не искам да влизам в доктринални полемики. Просто споделям това което съм преживял. Доктрините и вярванията на различните църкви са си тяхна църковна работа.
Потребителски аватар
Чими
Проклетник
Проклетник
Контакти:

Мнение от Чими »

Добре, не отричам преживяванията ти, нито доктриналните ти разбирания. Коментирам това, което пише в стиховете. А там апостол Павел казва, че когато човек се моли, трябва да разбира, това, което говори - трябва да участва и ума и духа едновременно. Иначе е говорене на вятъра.
Потребителски аватар
петьо
Добродетел
Добродетел

Мнение от петьо »

Молитвата с духа е когато умът не участва : 1 Кор. 14:14 Защото, ако се моля на непознат език, духът ми се моли, а умът ми не дава плод.
Когато говоренето на непознат език се практикува (от Духа) , тогава това е разговор с Бог - 1 Кор. 14:2 Защото, който говори на непознат език, той не говори на човеци, а на Бога ....
Целта на това е - 1 Кор. 14:4 Който говори на непознат език, назидава себе си ...
Но всичко това може да се случи ако човек е получил дарът на Духа :
Д.А. 10:44 Докато Петър още говореше тия думи, Светият Дух слезе на всички, които слушаха словото.
10:45 И обрязаните вярващи дошли с Петра, се смаяха загдето дарът на Светия Дух, се изля и на езичниците,
10:46 защото ги чуваха да говорят чужди езици и да величаят Бога.
Ако човек не е получил този дар, не може да ме разбере. Но Бог дава това на търсещите с чисто сърце.
Потребителски аватар
Чими
Проклетник
Проклетник
Контакти:

Мнение от Чими »

Молитва на непознат език, без участие на ума не е истинска дарба. Коринтяните се молили на непознат език без участие на ума.
Апостол Павел не одобрява това, което са правили:
"Защото, ако се моля на непознат език, духът ми се моли, а умът ми не дава плод."

Затова ги учи, че при истинската дарба трябва да участват и двете - духа и ума едновременно:
"Тогава що? Ще се моля с духа си, но ще се моля и с ума си; ще пея с духа си, но ще пея и с ума си."

Казва също, че ако няма разбиране няма назидание и говорене без разбиране е говорене на вятъра.
"Също така, ако вие не изговаряте с езика си думи с някакво значение, как ще се знае какво говорите? защото ще говорите на вятъра."
Отговори

Върни се в “Библия и теология”